-->
Київська обласна рада професійних спілок » Забезпечимо безпеку та здоров’я працівників на роботі разом!
Забезпечимо безпеку та здоров’я працівників на роботі разом!

Голова КОРПС підкреслила важливість питань охорони та безпеки праці на виробництві для усіх сторін соціального діалогу: роботодавців, профспілок та органів влади. День охорони праці, який за ініціативи Міжнародної організації праці проводиться щорічно у понад 100 країнах світу, об’єднує тих, хто прагне зробити роботу людини більш безпечною для її здоров’я.

 

Вона наголосила, що поняття культури охорони праці включає і управлінські системи, і практику участі в них працівників, і дисципліну на робочому місці, і всі ті принципи, відносини і правила, які сприяють створенню безпечного і здорового виробничого навколишнього середовища в умовах, коли робота організована продуктивно і якісно.

     На жаль, ці питання в нашій країні через низку причин вирішуються недостатньо.

  Уже більше року Україна, як і більшість країн світу, потерпає від пандемії коронавірусної хвороби, балансуючи між необхідністю зупинити  її  поширення, зберегти життя і здоров’я людей та загрозою непоправних економічних втрат.

 

Ще до початку пандемії COVID-19 стан безпеки праці і охорони здоров’я працівників в Україні визначався як вітчизняними, так і зарубіжними експертами, як вкрай незадовільний та один з найгірших серед європейських країн. Пандемія ще більше загострила і продовжує загострювати ситуацію, висвітлюючи глибину і масштаби накопичених і нових проблем у вказаній сфері.

      Про це свідчать результати 2020 року, коли, порівняно з 2019-м, у 7 разів збільшилась кількість нещасних випадків на роботі, включаючи гострі професійні захворювання серед працівників, про які надійшли повідомлення Фонду соціального страхування і Державної служби України з питань праці ( з 5820 до 40737). Кількість повідомлень про вказані випадки і професійні захворювання із смертельними наслідками збільшилась на 25 % ( з 1228 до 1541). Однак, страховими було визнано лише 16,3% несмертельних   і 42,4 %   смертельних випадків. Така ситуація в Україні.

     Стан виробничого травматизму та професійних захворювань у 2020 році свідчить про значне збільшення кількості страхових випадків у Київській області. У минулому році їх кількість збільшилася на 379 випадків, або у 3 рази.

Враховуючи це, першим пунктом порядку денного  було обговорено стан охорони праці на підприємствах, установах та організаціях Київщини та основні заходи щодо забезпечення належних і безпечних умов праці, а також особливості проведення цієї роботи в умовах карантину.


    

Голова ФПУ Григорій Осовий у своєму виступі наголосив на тому, що формат сьогоднішньої зустрічі, в якій беруть участь профспілки і органи влади, які опікуються соціальною проблематикою та питаннями соціально-трудових відносин, засвідчує увагу та взаємопорозуміння між соціальними партнерами і Київською облрадою профспілок. Це дуже важливо і дає помітний результат.

На жаль, наразі такого немає на національному рівні, де соціальний діалог і комунікації між його Сторонами не достатньо налагоджені, - сказав Голова ФПУ.

наголосив, що 28 квітня – Всесвітній день охорони праці - профспілки  завжди відзначають у формі різноманітних  заходів, публічних акцій та шануючи тих, хто постраждав, або загинув на виробництві.

Ковід додав динаміки зростанню виробничих травм та захворюваності на робочих місцях за деякими даними у 1,5 рази. Найбільше страждають  медики, освітяни, працівники соціальної сфери, бюджетники - всі ті, хто мають безпосередні повсякденні контакти з носіями вірусу.

Як поінформував Голова ФПУ, в Україні вже третій рік поспіль здійснюється проект, який має змінити  систему моніторингу, нагляду і контролю за охороною праці у сегменті робочих місць. Цей проект націлений на те, щоб ми трансформували цю систему виключно з контрольних функцій на упереджувальну, на запобігання виникненню ризиків на виробництві. Адже, у нас з 9 млн 900 тис офіційно працюючих найманих працівників приблизно третина працюють у шкідливих і небезпечних умовах праці. Тобто вони мають великий ризик захворіти на робочому місці.

Також у своєму виступі Голова ФПУ  привернув увагу до громадського контролю у сфері охорони праці. Він наголосив, що кількість інспекторів праці дуже мала, хоча за останні два роки вдалося переконати деякі членські організації ФПУ стосовно необхідності інвестувати кошти у кадрове забезпечення інспекторів праці. Для профспілок назріла необхідність більш ефективно представляти та захищати права працівників у цьому напрямку.

Григорій Осовий  також привернув увагу до необхідності захисту прав ветеранів і ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС. Профспілкам потрібно через систему колективних договорів захищати та підтримувати цю категорію громадян. Це є також важливим напрямком нашої роботи – наголосив Голова ФПУ і подякував КОРПС, яка від самого початку разом з іншими профспілковими організаціями була на передові ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

 

У зв’язку з 35-ми роковинами Чорнобильської катастрофи Подякою Голови Федерації профспілок України було відзначено профспілкових лідерів Київщини. Серед них – почесний голова Київської обласної ради профспілок, учасник ліквідації аварії на ЧАЕС Кононенко Валентин  Федорович, який взяв участь у нараді.

Відзнаки також отримали:

- Затварська  Валентина  Петрівна –представник Всеукраїнської  профспілки працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг по Київській області;

- Іваницький  Григорій Михайлович – голова  Київської обласної організації профспілки працівників державних установ;

- Кисіль Віктор Павлович – голова  Київської обласної організації профспілки працівників хімічних та нафтохімічних галузей промисловості;

- Максименко Людмила  Павлівна – голова Київської обласної організації профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості;

- Пастухова Олександра Власівна – голова Київської обласної організації профспілки працівників лісових галузей;

- Початовський Олексій Іванович – голова Київської обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я;

- Цикалюк Анатолій Данилович – голова Київської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України.

Нагрудним знаком ФПУ «Профспілкова звитяга» нагороджено Курінного Віталія Федоровича – голову Об’єднаного профспілкового комітету Управління будівництва Чорнобильської АЕС з 1981-2007 роки.

Під час дискусії було зазначено, що в умовах коронавірусної пандемії, коли надзвичайно загострені проблеми в соціальній сфері: скорочуються рівень та обсяги соціальних гарантій, відбувається  перекладення багатьох питань на плечі громадян, збереження життя і здоров’я працівників має надважливе значення.

 Велика частка відповідальності у вирішенні цих питань покладається на плечі роботодавців. Цьому були присвячені витупи голови Київського обласного об’єднання організацій роботодавців  «Форум» Василя Піддубного та  голови правління Київської обласної організації роботодавців, промисловців і підприємців Віктора Вороніна.

       Щоб стримати поширення COVID-19 і зберегти життя та здоров’я людей, Урядом ухвалені важливі протиепідемічні заходи. Зазначені рішення, безумовно, правильні та потрібні. Але разом з тим, як наслідок їх впровадження, ми спостерігаємо невтішну картину економічного спаду в країні у всіх галузях і сферах. Які загрози для ринку праці несе такий стан справ та яким чином можна подолати безробіття, неповну зайнятість, зниження доходів працівників і забезпечити їм соціальний захист.

Ці теми були висвітлені у виступах директора Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації Ігоря Мещана, начальника Головного управління Держпраці у Київській області Романа Семчука, начальника Головного управління Пенсійного Фонду України в Київській області Василя Фатхутдінова, виконуючого обов’язки начальника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області Георгія Галиці, очільників Київського обласного центру зайнятості Дениса Дармостука та відділення Національної служби посередництва і примирення у місті Києва та Київської області Даніїла Коцупала, інших учасників обговорення.   

 

Після його завершення Голова КОРПС Лідія Харченко зазначила, що сьогодні відбувся принциповий і конструктивний діалог соціальних партнерів з питань охорони праці на робочих  місцях.

  - Наша розмова зібрала достатньо широке коло зацікавлених учасників, що свідчить про її актуальність, - сказала Голова КОРПС. - Будемо удосконалювати нашу співпрацю і взаємодію! 

 

Учасники наради підтримали Заяву Федерації профспілок України щодо безпеки і здоров’я працівників в умовах  пандемії  COVID-19.

 

Ще одним питанням порядку денного стало підписання Угоди про співпрацю між Головним управлінням Держпраці у Київській області та Київською обласною радою профспілок. Свої підписи під документом поставили очільники організацій - голова КОРПС Лідія Харченко та начальник Головного управління Держпраці у Київській області Роман Семчук.

    Предметом Угоди є співпраця Сторін у здійсненні державного нагляду та громадського контролю  за дотриманням гарантованих Конституцією та іншими законами України трудових прав працівників з метою виявлення порушень законодавства про працю та охорону праці, вжиття заходів до поновлення порушених прав, проведення профілактичної роботи щодо  їх попередження.

 

Наприкінці Лідія Харченко висловила вдячність присутнім за активну участь у заході і привітала усіх зі святами, які наближаються: Днем праці – 1 Травня та Великоднем і побажала колегам  здоров’я та успіхів у подальшій спільній роботі.


 

Київська обласна рада профспілок


 (голосов: 0)