Примара пенсії. Яка система краща: солідарна або накопичувальна?

Припущення стосовно того, що у майбутньому люди будуть позбавлені пенсій внаслідок існуючої демографічної ситуації в країні, не зовсім вірне. - В цьому переконаний Володимир Максимчук, керівник Управління соціального страхування і пенсійного забезпечення Федерації профспілок України.

 

У статті, опублікованій на сайті ФПУ, автор припускає, що проблема пенсійної системи не тільки в тому, що в Україні зменшилась чисельність населення працездатного віку, а й в тому, що кількість неформально зайнятих громадян у 2020 році становила (за даними Державної служби зайнятості) 3,2 млн осіб, або 20,3% від усіх офіційно працюючих.

Тому виникає потреба задіяти зазначених осіб до участі в пенсійній системі.

Солідарна пенсійна система не зникне, - вважає фахівець, а продовжуватиме функціонувати і в подальшому, хоча і потребуватиме певних змін, зокрема щодо визначення співвідношення мінімального і максимального розмірів пенсії.

Дії працівника у випадку не виплати йому заробітної плати

 

На 26 серпня ц.р. заплпноване чергове засідання Міжвідомчої робочої групи з питань погашення заборгованості із заробітної плати, на якому (згідно із графіком) розглядатиметься питання щодо ситуації з боргами на підприємствах Київської області.

 

Як ми повідомляли, за даними Головного управління статистики у Київській області, заборгованість із виплати заробітної плати на підприємствах області (станом на 1 липня 2021 року) становить 56726,2 тис.грн. 

Заборгованість спостерігається як на економічно активних підприємствах державної і комунальної форм власності, так і  на економічно неактивних, а також на підприємствах-банкрутах.

 

А що робити працівникові, коли йому не виплачують заробітну плату? Про це - дали у матеріалі.

Діалог у НТСЕР має бути максимально результативним – Глава держави

"Діяльність усіх соціальних партнерів має бути спрямована на досягнення суспільної злагоди та взаємодії", - заявив Президент України Володимир Зеленський, коментуючи діяльність Національної тристоронньої соціально-економічної ради та територіальних тристоронніх соціально-економічних рад. 

 

Діалог у НТСЕР має бути максимально результативним. Для Глави держави принципово, щоб діалог працівників, їхніх профспілкових представників, роботодавців та органів виконавчої влади й місцевого самоврядування відбувався на основі інституційної бази держави, в межах закону» – про це йдеться у повідомленні Офісу Президента.

Якою має бути зарплата?

З цього питання розмірковує Василь Шилов, кандидат філософських наук, у своїй публікації на Офіційному веб-порталі Федерації профспілок України.

 

Автор стверджує, що за деякими даними, сьогодні рівень зарплат в нашій країні майже африканський - особливо за межами міст-мільйонників. Україна – одна з небагатьох країн, де існує таке явище як "працюючі бідні", а також хронічна заборгованість із виплати заробітної плати.   


"За останні 30 років український парламент жодного разу не розглянув  питання про підвищення рівня життя народу, - йдеться у статті. - Питання про гідні зарплати українцям ніколи не піднімалося у верхніх ешелонах влади, хіба що іноді хтось "заїкавсь" на цей рахунок, але далі цього справа не йшла".

ЗМІНИЛАСЯ ФОРМА ЗАЯВИ ЩОДО ДЕРЖРЕЄСТРАЦІЇ ГРОМАДСЬКИХ ФОРМУВАНЬ

З 11 липня 2021 року відбулася зміна форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.


Мін’юст наказом від 29.06.2021 р. №2320/5 вніс зміни до свого наказу від 18.11.2016 р. №3268/5 у зв’язку з чим у новій редакції було викладено форми таких реєстраційних заяв:

- форма 6, яка отримала нову назву: «Заява щодо підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи»;

- форма 2 «Заява щодо державної реєстрації юридичної особи (крім громадських формувань та органів влади)»;

- форма 4 «Заява щодо державної реєстрації юридичної особи - громадського формування».

Профспілки заперечують запровадженню щоквартального звіту зі сплати ЄСВ

Профспілки заперечують запровадженню щоквартального звіту зі сплати єдиного соціального внеску, оскільки це спричиняє низку незручностей працівникам. Разом з тим, на переконання профспілок, це додало роботи органам Пенсійного фонду.

 

З метою відновлення щомісячної звітності зі сплати єдиного соціального внеску та забезпечення своєчасного і повного призначення та перерахунку пенсій Пенсійним фондом України опрацьовано відповідний законопроект. Але він допоки не внесений до ВРУ.

 

Наприкінці червня ц.р. Пенсійним фондом України було оприлюднено показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», враховується для обчислення пенсії, за І квартал 2021 р.

З 1 січня 2021 року звітність про нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування подається платниками ЄСВ лише раз на квартал у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку), протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу.

Чи всі пенсіонери отримали підвищення пенсій з 1 липня 2021 р. на 100 грн?

Частиною 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 р. №127 передбачено встановлення з 1 липня ц.р. щомісячної доплати до пенсій у сумі 100 грн. 


Проте, як повідомило Управління соціального страхування і пенсійного забезпечення апарату ФПУ, зазначену доплату до пенсії отримали не всі.


На це мають право ті пенсіонери, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», якщо звернення за призначенням пенсії  надійшло до 31 грудня 2020 року включно, за умови, що їх пенсія протягом січня-липня 2021 року не підвищувалася, зокрема, у зв’язку з індексацією, із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність або мінімальної заробітної плати, визначених законом.


     

Набув чинності закон, який передбачає облік трудової діяльності в електронній формі

В Україні набув чинності закон, який передбачає облік трудової діяльності в електронній формі.

 

Йдеться про Закон України № 1217-IX, що був опублікований в газеті «Голос України» три місяці тому і який 10 червня набув чинності.


 Закон запроваджує облік трудової діяльності в електронній формі, що дозволяє не оформляти і не вести паперові трудові книжки. Україна має поступово відмовлятися від паперових трудових книжок.

Однак викидати паперові примірники трудових книжок не варто, оскільки закон передбачає п’ятирічний перехідний період: у цей період можна використовувати як паперову, так і електронну трудову.


 

Щодо електронної форми листків непрацездатності


За повідомленням Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України підходить до завершення робота щодо впровадження електронної форми листків непрацездатності.


Нагадуємо, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 328 затверджено Порядок організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього. Реєстр формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем інформації, що міститься в ньому.


Перехідний період буде тривати з 1 червня до 31 серпня 2021 року.

Підвищать розмір допомоги при народженні дитини


26 травня 2021 року Уряд на своєму засіданні схвалив для внесення до Верховної Ради законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» щодо збільшення розміру допомоги при народженні дитини».


Законопроєктом пропонується підвищити із 1 січня 2022 року розмір державної допомоги при народженні дитини з 41 280 грн до 50 000 гривень. Виплата допомоги проводитиметься одноразово у розмірі 25 відсотків загального розміру допомоги, решта суми допомоги виплачуватиметься протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно збільшиться і розмір допомоги при усиновленні дитини.


Назад Вперед
Наверх